Šī ir oriģinālās lapas neoficiālā statiskā kopija. Jautājumi/ieteikumi/pretenzijas: @virtulis@loud.computer vai danko@very.lv.
Pasakas.net

Pasakas

Ko ceļa vīrs pieredzējis

Teicējs: Andris Ābelīte

LejuplādētMP3
Lēnām, Laurīt2.jpg
Ilustrators: Anna Pižova
Samazināt teksta izmēru Palielināt teksta izmēru

Kāds ceļa vīrs, caur mežu braukdams, iemaldījies svešā būdiņā un lūdzis naktsmājas. Būdiņas saimnieks teicis: "Došu, došu, bet tad tev jāapņemas man rītā pastāstīt, ko esi pieredzējis un piedzīvojis."

Labi. Ceļa vīrs nojūdz savu zirgu piedarbā un tad aiziet pie miera. Bet knapi pirmo miegu nogulējis, tas atmožas un ierauga istabu tik gaišu, kā dienā. Ceļa vīrs knaši uzlec, izberzē acis un taisās iet zirgu iebarot, jo viņam pilnas domas, ka nogulējies un ka dienas gaisma uzbrukuse. Iziet priekšnamiņā - nevar laukā tikt: resna sieviete sēž uz durvju kliņķa;pagriežas uz otru pusi: tur divas gultas un katrā gultā pa laulātam pārim. Tam vienam pārim odze no vienas mutes izlien, otrā ielien;tam otram pārim lēkā zelta putniņš no vienas mutes uz otru muti. Izskatās ilgu laiku, tomēr sieviete sēž uz sava kliņķa, kā sēdējusi. Beidzot viņš nogrūž sievieti nost no kliņķa un iziet ārā. Laukā tādi paši brīnumi: pie loga stāv liels vīrs, cirvis iecirsts mugurā, rati ripo pa sētsvidu riņķī vien, ragus velkas šļūteniski pa dubļiem krustām šķērsām un otrpus sētas vīrs stenēdams nes veselu žoga posmu ar visām vabām un stabiem uz muguras. Tas nu tas. Aiziet uz riju - tur neiet labāki: dakšas, trizuļi, kretuļi, spriguļi lec no viena kakta otrā, saukdami: "Kur tu - kur es? Kur tu - kur es?"

Ceļa vīrs nu domā arī kādu vārdu iesaukties, bet acumirklī visa pasaule paliek tumša un gribot negribot jāiet atpakaļ gulēt. No rīta būdiņas saimnieks prasa: "Nu, stāsti, ko labu pieredzēji."

"Ko nu redzēju - redzēju tik gaišu nakti kā pašu dienu."

"Skaties, citā pasaulē būs nakts gaišāka par dienu. Nu, ko vēl redzēji?"

"Redzēju sievu uz durvju kliņķa."

"Redzi, tās ir tās slinkās, kas nevīžo ne durvis ar muguru aiztaisīt. Citā pasaulē viņām jāsēž uz kliņķa. Nu, ko vēl redzēji?"

"Redzēju vienam pārim odzi mutēs lienam un otram pārim zelta putniņu virs mutēm lēkājam."
"Tas pirmais pāris ir tie, kas šinī mūžā savā starpā ķildojās - tiem ložņās viņā pasaulē odze vienā mutē, otrā mutē, tas otrs pāris turpretim tie, kas labi sadzīvo, tiem lēkās viņā pasaulē zelta putniņš gar galvām. Nu, ko vēl redzēji?"

"Ārā ejot tā pate sieva vēl sēdēja uz kliņķa, bet es to norāvu zemē."

"Nu, tad tu esi to no mokām atpestījis, citādi tai būtu tur vēl tagad jāsēž. Nu, ko vēl redzēji?"
"Redzēju vīru, kam cirvis mugurā iecirsts."

"Tas ir tas, kas vakaros nevīžo cirvi pie malas nolikt. No rītiem, pie darba iedams, tāds tev meklē saīdzis un aizkavē velti laiku. Viņā pasaulē tam jānēsā cirvis mugurā. Nu, ko vēl redzēji?"

"Rati ripoja pa sētsvidu un ragi vilkās šļūteniski krustām šķērsām."
"Tas ir tamdēļ, ka daži palaidnieki saimnieki rudeņos nenoliek ratus pie malas un pavasaros ragus. Viņā pasaulē tiem būs darba ar ratu un ragu noridāšanu. Nu, ko vēl redzēji?"
"Tad viens vīrs nesa veselu žoga posmu ar visām vabām un visiem stabiem uz muguras."
"Tas ir nelietīgs kaimiņš, kas slepeni iecēlis sprīža attālumā otra kaimiņa robežās. Viņā pasaulē tam jānēsā tāļāk paceltais uz muguras. Nu, ko vēl redzēji?"
"Rijā dakšas, krizuļi, kretuļi spriguļi lēkāja no viena kakta otrā, saukdami: "Kur tu, - kur es?"

"Tas ir tamdēļ, ka nenoliek pēc apkūlām daiktus savā vietā, bet kur nebūt. Tādiem nekārtībniekiem viņā pasaulē visi daikti būs jāsameklē. Redzi, visu to tev rādīju, lai zini ir citiem pateikt, kā pasaulē jādzīvo."

To sakot, mājiņa ar saimnieku acumirkli nozūd un ceļavīrs ierauga savu zirgu iejūgtu uz viņu gaidām. Viņš apskatās labi un re: ceļš arī turpat.


 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. r
 18. s
 19. t
 20. u
 21. v
 22. z
 23. visas
 

Izmantošana nekomerciāliem mērķiem. Atsauce uz biedrību Ideju Forums obligāta.
e-pasts pasakas@pasakas.net 

Informācija grāmatu autoriem un tulkiem Mūsu draugi
Autortiesības © 2019 Ugunsmūris. Visas tiesības aizsargātas. Cube Systems – web dizains un izstrāde
 • Pasaku jaunumi
 • Pievienot Google